ÚJ
Spórolj és tartalékolj – a vészhelyzetekre is!
Mivel nem tudhatod, mit hoz a holnap, létkérdés, hogy legyen biztonsági tartalékod. Hogy mekkora legyen a te esetedben ez a könnyen mobilizálható „vészhelyzeti” létfenntartási összeg, az a pénzügyi helyzetedtől függ.
Az alábbi tapasztalati szabályokat veheted figyelembe:
* Három hónapra elegendő: ha van már más megtakarításod, esetleg családi segítségre is számíthatsz.
* Hat hónapra elegendő: ha családi segítségre nem számíthatsz, és a jövedelmed sem „betonbiztos”.
* Egy teljes évre: ha a jövedelmed ingadozik, fenyeget a munkád elvesztésének veszélye, és külső segítségre sem számíthatsz.
Ha megteremtetted a biztonsági tartalékot, egyéb célokra is takarékoskodj:
* Otthonteremtés: időben kezdd el, mert hosszú időt igényel.
* Felkészülés a nyugdíjas évekre: a legtöbb embernek az aktív kori nettó jövedelem 70-80%-a is elegendő, hogy fenntartsa életszínvonalát. Az állami nyugdíjtól azonban ez egyre kevésbé várható. Vedd igénybe valamelyik nyugdíj-megtakarítási formát!
* Gyermekeid oktatása: természetes, hogy gyermekeid jövőjéről is gondoskodni szeretnél, de nem saját biztonságod rovására. Számukra a legnagyobb segítség, ha nem szorulsz rájuk.
* Nagy összegű vásárlás: a fogyasztási hitelek kamata rendkívül magas, számold csak ki, mibe kerül neked a kívánt árucikk a hiteltörlesztés végére.
Egyéni helyzetedtől, értékrendedtől függően állítsd fontossági sorrendbe megtakarítási céljaidat, és tegyél is értük, akár korábbi szokásaidon is változtatva.
Ahogy az ismert kínai közmondás szól: „Ne várj a kútásással addig, amíg megszomjazol!”
Ha többet szeretnél megtudni a témáról, Pénz, pénz és pénz c. könyvünkben mindent megtalálsz!